ks. prałat Henryk Nowak
proboszcz


ul. Strzelecka 40
61 - 846 Poznań 
tel. 61 852 32 00
email: 

bozecialo@archpoznan.pl

Msze święte w niedziele

8.00, 9.30, 11.00, 12.30 ( za wyjątkiem lipca i sierpnia ), 18.00

 

Msze święte w dni powszednie: 

8.00, 18.00

 

Biuro parafialne: 

poniedziałek, środa, piątek godz. 16.00 – 18.00

Wnętrza kościoła:

Ołtarz główny został wzniesiony około 1740 roku. Na środku ołtarza znajduje się obraz Ostatniej Wieczerzy.

Portal do kaplicy Matki Bożej Szkaplerznej.

Na ścianach prezbiterium znajdują się dwa portrety przedstawiające postacie fundatorów kościoła Właysława Jagiełły i jego żony Jadwigi. Zostały one namalowane w 1665 roku i przedstawiają parę królewską w XVII wiecznych strojach.

Na ścianach prezbiterium znajdują się również portrety trumienne i tablice herbowe z XVII wieku.


Największym skarbem kościoła są dwie monstrancje - jedna z 1400 roku, która jest najstarszą gotycką monstrancją na ziemiach polskich i druga wykonana 1936 roku, w której umieszczono pozostałości cudownych Hostii. 

Pośrodku nawy głównej znajdowała się konfesja św. Onufrego, według tradycji w miejscu znalezienia hostii. W tej chwili w miejscu tym znajduje się fragment konfesji z XVIII wiecznymi rzeźbami trzech Żydów, którzy wrzucają hostie do studnii.


Z pierwszej połowy XVIII wieku pochodzą trzy konfesjonały bogato zdobione, znajdujące się w nawach bocznych. 

 

Zakrystia została zbudowana w połowie XVIII wieku. Dekoracja sztukatorska należy do najwybitniejszych dzieł rzeźby barokowej w Poznaniu. 


Kaplica Matki Bożej Szkaplerznej została wzniesiona pod koniec XVI wieku, a około 1726 roku została przebudowana przez Pompeo Ferrariego. W kaplicy znajdują się trzy ołtarze, zdobiona jest ona freskami na sklepieniach, w części zdobiona marmurami. Do XIX wieku w głównym ołtarzu kaplicy przechowywano cudowne hostie.